Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które odbiera ciepło z otoczenia i przekazuje je do obiegu grzewczego domu. Jest alternatywą dla kotła gazowego lub elektrycznego, którego zasada opiera się na produkcji ciepła. Pompa ciepła z kolei nie wytwarza ciepła, ale pobiera energię z powietrza z ulicy, wody czy gleby i przekazuje ją do pomieszczenia. Urządzenia te są w stanie zapewnić ogrzewanie nawet przy temperaturze powietrza na zewnątrz -25 ° C. W ten sposób uzyskuje się wysoki współczynnik sprawności pomp ciepła - 3-5 kW ciepła (lub zimna) na 1 kW energii elektrycznej, podczas gdy sprawność kotłów gazowych i elektrycznych jest mniejsza niż 1 kW. Nie jest to tanie urządzenie, ale działają różne programy unijne i rządowe zapewniające dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła.

Co trzeba wiedzieć o pompach ciepła?

Działanie najpopularniejszej obecnie powietrznej pompy ciepła można porównać do działania znanego domowego klimatyzatora. Posiada również jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną, z tym wyjątkiem, że powietrzna pompa ciepła nie ogrzewa powietrza w domu, ale wodę, która następnie płynie do ciepłej podłogi, do grzejników lub klimakonwektorów. W ten sposób uzyskuje się wydajne ogrzewanie w domu. Urządzenia pomp ciepła różnych typów są do siebie bardzo podobne, ale istnieją pewne różnice. Na przykład powietrzna pompa ciepła w jednostce zewnętrznej będzie wyposażona w wentylatory, które przepychają powietrze zewnętrzne przez system.

Gruntowa pompa ciepła będzie miała rury, podobne do studni, które są wkopane w ziemię i pobierają z niej ciepło do ogrzewania lub klimatyzacji w domu. Pompa wodna będzie miała również studnię, przez którą woda jest pobierana do pompy ciepła i przepuszczana przez system do ogrzewania. Dlaczego potrzebna jest pompa ciepła? Przede wszystkim, aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. A jako bonus otrzymuje się system klimatyzacji na cały dom w czasie upałów i ciepłą wodę w domu przez cały rok. Nie trzeba ponosić kosztów zakupu i zainstalowania pompy ciepła tylko z własnej kieszeni, warto ubiegać się o dotacje.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?

Osoby planujące zakup pompy ciepła powinny rozważyć skorzystanie z programów rządowych lub unijnych i złożyć wniosek o dotacje lub dopłatę. Oto programy wspierające finansowo zamontowanie w swoim domu pompy ciepła:

Program Czyste Powietrze 3.0

Jest to program rządowy i może ubiegać się o dofinansowanie właściciel lub współwłaściciel domu prywatnego. Podstawą przyznania wsparcia finansowego jest wymiana starego kotła na pompę ciepła, czyli źródło energii odnawialnej. Na takie ekologiczne źródło ciepła można uzyskać dotację i przeznaczyć ją na zdemontowanie nieefektywnego urządzenia i zainstalowanie nowego.

Jednak trzeba spełnić pewne wymogi, a mianowicie:

  • Uzyskiwać roczny dochód nie wyższy niż 100 000 złotych. W tym przypadku wysokość dofinansowania może wynieść 25 000 złotych, montując dodatkowo panele fotowoltaiczne 30 000 złotych.

  • Wykazać średni dochód miesięczny na 1 członka rodziny do 1400 zł (rodzina wieloosobowa) lub 1960 zł (jedna osoba). Dofinansowanie może wynosić 32 000 złotych lub 37 000 złotych.

Wniosek o dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła można złożyć do WFOŚiGW adekwatnego do miejsca zamieszkania. Jest możliwość osobistego dostarczenia wniosku lub wysłania go drogą elektroniczną poprzez Portal Beneficjenta. Najpierw trzeba dokonać rejestracji na portalu a następnie pobrać wniosek, wypełnić i wysłać online. Kolejnym krokiem jest wydrukowanie wniosku o dofinansowanie, podpisanie go i dostarczenie go (wersja papierowa z załącznikami) do właściwego WFOŚiGW. Można również taki wniosek złożyć przez serwis gov.pl. W tym celu należy wypełnić na tej stronie wniosek, podpisać go podpisem kwalifikowanym lub zaufanym a następnie przesłać przez ePUAP.

Program Agroenergia – wsparcie dla rolników

Jest to program z NFOŚiGW. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest między innymi pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych tzn. pompy ciepła, panele fotowoltaiczne. Wysokość dofinansowania, jaką mogą otrzymać rolnicy wynosi do 800 000 złotych (do 40 procent kosztów). Można otrzymać pożyczkę na preferencyjnych warunkach do 100 procent kosztów. Aby złożyć wniosek o dofinansowanie pompy ciepła trzeba założyć konto na Portalu Beneficjenta i pobrać wniosek, wypełnić go a następnie przesłać drogą elektroniczną.Taki wniosek trzeba również wydrukować, podpisać i dostarczyć wersję papierową do urzędu lub online przez ePUAP.

Najbardziej popularne są powietrzne pompy ciepła

Na obecnym etapie rozwoju powietrzne pompy ciepła zrobiły krok do przodu w porównaniu z geotermalnymi pompami ciepła pod względem ilości energii cieplnej pobranej w okresie grzewczym w całości lub na rok w przypadku eksploatacji całorocznej. Ponadto istnieją gotowe rozwiązania, które pozwalają uzyskać wysoką temperaturę na wylocie pompy ciepła - 70 stopni, co oznacza, że instalację można zintegrować z istniejącym systemem ogrzewania grzejnikowego, a także podgrzewać ciepłą wodę do wymagana temperatura bez elementów grzejnych. Nawiasem mówiąc, pompa ciepła wytwarza ciepło nie tylko w sezonie grzewczym, ciepło do systemu zaopatrzenia w ciepłą wodę wytwarzane jest przez cały rok. A dla przeciętnego domu koszt przygotowania ciepłej wody wynosi około 15-20%.