Ile kosztuje instalacja pompy ciepła?
Ile kosztuje zainstalowanie pompy ciepła? To pytanie interesuje wiele osób, które chcą zainstalować pompę ciepła w nowym budynku lub wymienić na nią stary kocioł, który pracuje ze stratą. Korzystając z niej, właściciele prywatnych domów mogą całkowicie rozwiązać problem ogrzewania i zaopatrzenia w ciepłą wodę, znacznie zmniejszając miesięczne koszty. Aby jednak cała praca przebiegała sprawnie, muszą ją wykonać prawdziwi profesjonaliści. Uwzględniają wiele czynników: potrzeby klienta pełnego ogrzewania domu po wychładzanie pomieszczeń w gorące letnie dni, obliczanie strat ciepła po dobór odpowiedniego sprzętu pod względem mocy i typu. W zależności od zastosowanego sprzętu zależy również cena pomp ciepła do ogrzewania domu wraz z instalacją.
Co składa się na koszt wdrożenia pompy ciepła?
Pompa ciepła to zaawansowane technologicznie urządzenie z inteligentnym sterowaniem, co tłumaczy jej dość duży koszt. Konstrukcyjnie może być monoblok lub split, jednostki zewnętrzne i wewnętrzne. Zbiornik ciepłej wody może być wbudowany w stojak jednostki wewnętrznej lub samodzielnie. Dlatego każdorazowo dobierany jest określony rodzaj sprzętu.
Zainstalowanie pompy ciepła oznacza obliczenie kosztów niezbędnych komponentów i akcesoriów (czujniki, moduły klimatyzacji, zdalne termostaty, sterowniki itp.), a także doliczany jest koszt instalacji i uruchomienia sprzętu. Jak każdy inny system zaopatrzenia w ciepło, na przykład oparty na kotle gazowym lub innym, pompa ciepła współpracuje z obiegami ogrzewania podłogowego, grzejnikami lub klimakonwektorami. Zainstalowane są również wszystkie zbiorniki magazynowe, pośrednie kotły grzewcze, zbiorniki wyrównawcze, w zależności od wymaganego schematu.
Ile kosztuje instalacja pompy ciepła?
Okazuje się, że koszt instalacji pompy ciepła jest uzależniony od wielu składowych, dlatego jednoznacznej odpowiedzi nie ma. W przypadku instalacji pompy ciepła wykorzystującej powietrze, całkowity koszt zamontowania wynosi od 3000 do 5000 złotych. Składa się na to również zamontowanie automatyki, stelaża oraz elementów elektrycznych i hydraulicznych. Decydując się na gruntową pompę ciepła, sam koszt montażu będzie podobny, ale należy uwzględnić koszt wykonania odwiertów (kilka tysięcy złotych). Trzeba przyznać, że całkowity koszt instalacji pompy powietrznej jest niższy niż pompy gruntowej.
Dla przykładu: koszt kompletnego systemu instalacji w przypadku domu jednorodzinnego 150 m2 może wynieść 50 000 złotych (zakup pompy ciepła wraz z instalacją). Jednak w przypadku instalacji pompy ciepła w dużym domu np. 350 m2, całkowity koszt to już 120 000 złotych. Analizując instalację pompy ciepła gruntowej posiadającej kolektor poziomy cena jej zakupu to około 45 000 złotych. Natomiast uwzględniając kolektor poziomy do około 50 000 złotych.
Na czym się oszczędza instalując pompę ciepła?
Do montażu pompy ciepła nie są potrzebne kominy, pozwolenia, warunki techniczne, aprobaty, opłata za wykonanie przyłączenia i ułożenia gazociągu, mocne sieci energetyczne, magazyny paliw itp. W przypadku nowego domu w projekcie, cały system zaopatrzenia w ciepło musi być opracowany pod pompę ciepła, dla pełnego komfortu może on również pracować w okresie letnim dla klimatyzacji. Należy również zastanowić się, ile ciepłej wody będzie potrzebne do spożycia, na przykład, ile członków rodziny lub gości chce wziąć prysznic lub kąpiel w kilku łazienkach. Wszystkie te obciążenia są uwzględniane w obliczeniach ciepłowniczych podczas projektowania instalacji. W związku z tym określa to pojemność systemu i jego koszt.
Zastosowanie powietrznej pompy ciepła do modernizacji już zainstalowanej instalacji
W tym przypadku instalacja grzewcza jest już zainstalowana i często już zainstalowany kocioł pełni rolę dodatkowego urządzenia grzewczego, które jest włączane przy szczytowych obciążeniach instalacji grzewczej. Chociaż pompa ciepła zwykle ma wbudowaną zapasową grzałkę elektryczną i może pracować całkowicie autonomicznie w celu ogrzewania domu. Jeśli w domu są już zainstalowane grzejniki, można zastosować wydajne wysokotemperaturowe pompy ciepła, ogrzewające czynnik grzewczy do 80°C.
Zazwyczaj koszt instalacji pompy ciepła ustala firma instalacyjna i zależy od złożoności prac oraz kosztu głównego sprzętu. Każda gruntowa pompa ciepła do realizacji określonego schematu hydraulicznego jest wyposażona w dodatkowe elementy, jak każdy inny kocioł elektryczny, na paliwo stałe lub gaz. Obejmuje to armaturę, rurociągi, grupy pomp, zawory, krany, rozdzielacze, wymienniki ciepła, grupy bezpieczeństwa itp. Koszt orurowania pompy ciepła może zależy od wydajności jednostki i dodatkowych wymagań klienta.
Pompa ciepła to nie tylko urządzenie korzystające z darmowej energii odnawialnej z otoczenia, to trzy funkcje (ogrzewanie/klimatyzacja/podgrzewanie wody) w jednym urządzeniu, wysoki poziom komfortu przez cały rok. Biorąc pod uwagę najniższe koszty eksploatacji w porównaniu z innymi systemami zaopatrzenia w ciepło, udowodniono, że dzięki oszczędnościom takie inwestycje zwracają się w ciągu 2-5 lat. A tak krótki okres zwrotu inwestycji w instalację pompy ciepła przemawia za opłacalnością inwestycji w ten sprzęt. Co więcej, pracuje niezawodnie i wydajnie znacznie dłużej niż jakikolwiek kocioł.