Ile prądu pobiera klimatyzacja?
Ilość energii zużywanej przez klimatyzator jest niejednoznaczna i zależy od trybów pracy oraz poboru mocy. Wartość tę określają dwa główne parametry - wydajność chłodnicza i pobierana urządzenia podana w karcie technicznej klimatyzatora (wartości COP i EER). Pobór mocy wskazuje pobór mocy z linii, a parametr mocy określa, jaka część wymaganej mocy jest generowana przez system. Im wyższa wartość, tym mniejsze zużycie energii.
Ile prądu pobiera klimatyzacja?
Zakładając klimatyzację w domu trzeba sobie uzmysłowić, że parametry wskazane przez producenta mogą nieznacznie różnić się od rzeczywistych kosztów. Wynika to z faktu, że podczas testowania urządzenia i obliczania jego parametrów w pomieszczeniu zostały spełnione wszystkie warunki niezbędne do minimalnego zużycia zasobów energii (zamknięte okna i drzwi). Ale w użytku domowym takie warunki nie zawsze są zachowane, co prowadzi do wzrostu zużycia energii podczas funkcjonowania klimatyzacji.
Jakie czynniki wpływają na pobór prądu przez klimatyzację?
-
Klimatyzator zużywa więcej energii, gdy aktywowane są dodatkowe tryby, na przykład jonizacja i nawilżanie powietrza.
-
Na pobór mocy wpływ mają również możliwości kompresora. Klimatyzatory inwerterowe są uznawane za najbardziej ekonomiczny rodzaj sprzętu.
-
Konwencjonalne systemy split, które automatycznie wyłączają się po osiągnięciu ustawionej temperatury, nie zużywają energii w trybie czuwania. Ale gdy tylko temperatura powietrza w pomieszczeniu odbiega od ustawionych parametrów, klimatyzator zaczyna pracować z pełną wydajnością, a sprężarka w tym trybie pobiera dużą ilość prądu.
Ile klimatyzacja zużywa prądu w ciągu 1 godziny/miesiąc
Aby obliczyć zużycie prądu przez klimatyzator, należy podzielić moc znamionową urządzenia przez współczynnik EER (skuteczność funkcji chłodzenia). Na przykład urządzenie klasy A o wydajności zimnej 2,5 kW. Obliczane jest zużycie energii według wzoru: 2,5 / 3,2. Otrzymane zużycie prądu to 0,78 kWh.
W sezonie letnim klimatyzatory nastawione na chłodzenie zużywają więcej energii niż zimą. Przy obliczaniu tej wartości warto również wziąć pod uwagę liczbę godzin pracy. Na przykład przy 8-godzinnej nieprzerwanej pracy klimatyzatora średnie dzienne zużycie wyniesie 6,4 kW. Jeśli sprzęt działa w ekstremalnym upale przez 24 godziny na dobę, zużycie energii potroi się. W trybie ogrzewania klimatyzatory zużywają mniej energii niż w trybie chłodzenia.
Do obliczeń wykorzystywany jest współczynnik COP (w funkcji grzania). Na przykład dla urządzeń klasy A jest to 3,60. Na przykład klimatyzator o mocy grzewczej 2,2 kW. Należy podzielić ten parametr przez 3,6 i otrzymuje się średnie zużycie energii na 1 godzinę - 0,61 kW. Aby obliczyć zużycie energii elektrycznej na dzień lub cały miesiąc, należy ten parametr pomnożyć przez liczbę godzin i dni pracy.
Klasy efektywności energetycznej klimatyzatorów
Klasa efektywności energetycznej klimatyzatora jest wartością COP - tryb ogrzewania i EER - dla chłodzenia. Która klasa efektywności energetycznej jest lepsza? Klimatyzatory klasy A, A +, A ++, A +++ są uważane za energooszczędne, jeżeli ich współczynnik jest równy lub wyższy niż 3,2. Z reguły im wyższa klasa, tym bardziej racjonalne jest zużycie prądu. Takie urządzenia są droższe, ale są bardziej ekonomiczne w eksploatacji.
Obliczenie kosztów poboru prądu przez klimatyzację
Aby poznać wysokość takich kosztów, należy poznać średnie zużycie prądu na godzinę przez klimatyzator a także obliczyć ile godzin w ciągu miesiąca będzie włączony. Następnie liczbę godzin jego pracy w danym miesiącu trzeba pomnożyć przez liczbę kWh oraz cenę podaną za 1 KWh w konkretnej taryfie (np. 0,6 zł/1 kWh).
Wykonanie obliczeń: pobór energii elektrycznej od 0,3 do 0,8 KW trzeba pomnożyć przez 40 do 60 h/miesiąc, co będzie się równało 12 - 48 kWh/miesięcznie. Aby poznać koszt miesięczny korzystania z klimatyzacji należy pomnożyć pobór energii od 12 do 48 kWh przez 0,6 zł/1 kWh = 7,2 - 28,8 zł. Czyli schładzanie pomieszczenia mającego powierzchnię około 35 m2 klimatyzatorem, który pobiera 0,8 kWh będzie wiązało się z kosztami miesięcznymi w granicach 30 złotych.
Jak zaoszczędzić na zużyciu energii przez klimatyzator?
Istnieje kilka praktycznych wskazówek, które pomogą użytkownikom oszczędzać zużycie prądu podczas pracy klimatyzacji.
Pomocne wskazówki:
-
Zamknąć drzwi i okna podczas pracy klimatyzatora.
-
Jeśli pomieszczenie jest słoneczne, zasłonić okna ciemnymi zasłonami lub odblaskowymi foliami ochronnymi, aby klimatyzator nie marnował dodatkowej energii na skompensowanie nagrzewania się okna.
-
Wybrać optymalną temperaturę chłodzenia i nie zmieniać ciągle wartości temperatury, zmuszając urządzenie do nieprzerwanej pracy, zużywając dodatkową energię.
-
Śledzić czystość i sprawność mechanizmów w wewnętrznych blokach klimatyzacji. Pobór mocy zależy również od stanu technicznego sprzętu.
-
Śledzić ilość freonu w systemie dzielonym. Przy jego braku lub nadmiarze normalne działanie urządzenia zostaje zakłócone, co również może wpływać na zużycie prądu.
-
Nowoczesne systemy split zużywają niewielką ilość energii elektrycznej, a jeśli przestrzega się zasad obsługi urządzenia, można uzyskać przyzwoite oszczędności przy płaceniu za energię elektryczną.
Maksymalny pobór mocy występuje w pierwszych godzinach pracy systemu split, kiedy w pomieszczeniu jest bardzo gorąco i potrzebne jest znaczne chłodzenie. Do utrzymania temperatury zużywa się mniej energii elektrycznej. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę: jeśli klimatyzator zostanie prawidłowo wybrany do pomieszczenia, nie będzie działał cały czas, utworzy ustawioną temperaturę i zatrzyma się. W niektórych warunkach klimatyzator będzie pracował przez 50% czasu i będzie stał przez 50% w stanie bezczynności, w innych warunkach stosunek ten będzie wynosił 70/30 itd. Również zużycie zależy od różnicy temperatur w pomieszczeniach, w przypadku ekstremalnych upałów zużyje się więcej prądu.