Jaki system klimatyzacyjny wybrać do domu?
Jakie parametry należy uwzględnić wybierając system klimatyzacyjny do swojego domu jednorodzinnego? Wybierając system trzeba wziąć pod uwagę moc klimatyzatora, która musi być dobierana w zależności od obsługiwanego obszaru. Pod uwagę brane jest również oświetlenie pomieszczenia oraz liczba źródeł ciepła, w tym osób. Jeśli wydajność klimatyzatora jest nadmierna, zużycie energii elektrycznej znacznie wzrośnie. Jeśli klimatyzator nie ma wystarczającej mocy, nie będzie w stanie wykonywać swoich zadań.
Jaki system klimatyzacyjny wybrać do domu?
Właściciele domów decydując się na system klimatyzacyjny biorą pod uwagę nie tylko efekty jego pracy, ale również estetykę. Doskonałym rozwiązaniem jest system klimatyzacyjny Multi Split, który wyróżnia jedna jednostka zewnętrzna, do której można podłączyć od dwóch do pięciu jednostek wewnętrznych. Efektem wyboru tego systemu jest schłodzenie większej ilości pomieszczeń przy zachowaniu efektownego wyglądu elewacji.
Czym musi cechować się system klimatyzacji dla domu?
-
Efektywność energetyczna.Ten parametr reprezentuje zużycie energii dla danej mocy chłodniczej. Im wyższy ten parametr, tym klimatyzator będzie droższy. Jednak bardziej energooszczędne klimatyzatory zużywają mniej energii, co oznacza, że są tańsze w eksploatacji.
-
Typ sprężarki. Najlepszym rozwiązaniem byłby klimatyzator ze sprężarką inwerterową.Ten typ wyróżnia cicha praca, oszczędne zużycie energii oraz płynna regulacja.
-
Jakość powietrza. Nawet, jeśli dom znajduje się w miejscu przyjaznym dla środowiska, warto preferować modele z funkcją filtracji, można oczywiście zdecydować się na wlotu powietrza z zewnątrz.
-
Automatyzacja. Wiele modeli nowoczesnych klimatyzatorów ma możliwość automatycznego wykonywania większości czynności, co w naturalny sposób wpływa na ich koszt. Wybierając klimatyzator, trzeba zdecydować, które funkcje naprawdę warto zautomatyzować.
-
Projekt. System split wpłynie zarówno na wystrój wnętrza, jak i na wygląd zewnętrzny domu. Klimatyzatory okienne zwykle psują wygląd domu, podczas gdy inteligentnie zaprojektowane systemy split umożliwiają umieszczenie modułów zewnętrznych na ścianie, wnęce lub balkonie, a moduły wewnętrzne harmonijnie wpasowują się we wnętrze.
Zastosowanie systemu multi split jest rozsądne, jeśli nie chce się psuć wyglądu elewacji swojego domu. W przypadku zastosowania tego systemu, osobna linia freonowa biegnie z każdej jednostki wewnętrznej do jednostki zewnętrznej.
Montaż systemu klimatyzacji multi split w domu
Oprócz zastosowania systemów split, systemy multisplit doskonale nadają się do klimatyzacji i ogrzewania w domach jednorodzinnych. W dzisiejszych czasach tego typu zastosowanie klimatyzatorów jest bardzo popularne. Główna różnica w stosunku do standardowego systemu split polega na tym, że jedna jednostka zewnętrzna działa z kilkoma jednostkami wewnętrznymi. Jednostka zewnętrzna nowoczesnego systemu multisplit jest wyposażona w wysokowydajną sprężarkę, automatyczny system sterowania i wydajny wymiennik ciepła.
Główną cechą i między innymi zaletą takiej klimatyzacji jest możliwość podłączenia do jednostki zewnętrznej różnych typów jednostek wewnętrznych: tradycyjnej ściennej, kasetonowej, podłogowej, kanałowej, sufitowej.Ta funkcja jest bardzo przydatna, gdy pomieszczenia w domu mają różne projekty i własne cechy konstrukcyjne. Zastosowanie kanałów i jednostek kanałowych w klimatyzacji prywatnego domu jest bardzo podobne do scentralizowanego systemu wentylacji i reprezentuje dystrybucję ogrzanego lub schłodzonego powietrza z kanału centralnego do drugiego.
Montaż klimatyzatorów kasetonowych i systemów kanałowych odbywa się pod sufitami podwieszanymi lub na poddaszu budynku. W tej samej strefie dostarczana jest cała komunikacja. Odległość między sufitem podwieszanym a powierzchnią nośną musi wynosić, co najmniej 200 mm. Zaleca się uwzględnienie tej kwestii na początku prac budowlanych i wykonanie niezbędnych kanałów klimatyzacji przed rozpoczęciem prac remontowych i wykończeniowych.
Najkorzystniejszy system klimatyzacji do domu
Zaletami instalacji systemu multisplit w domu jest wygoda obsługi i konserwacji klimatyzatorów, ich czyszczenie. Do zalet można zaliczyć wygodne sterowanie trybami chłodzenia i ogrzewania pomieszczenia, zachowanie stylu i wyglądu elewacji budynku. Nawet na poddaszu ze skosami nie ma problemu z zainstalowaniem klimatyzacji. Dobrym wyborem jest klimatyzator przypodłogowy, którego zakres działania jest odpowiedni również do pomieszczeń trudnych w adaptacji. Wszystkie klimatyzatory posiadają funkcję grzania, ale nie każdy sprosta temu zadaniu, gdy temperatura za oknem wyniesie -10 stopni Celsjusza. Aby uzyskać najlepsze efekty można wybrać urządzenie z system automatyki, który będzie wspierał ogrzewanie w takich temperaturach.
Poszukując wysokiej jakości systemu klimatyzacyjnego do domu warto wybrać urządzenie z filtrem powietrza tytanowo-fotokatalitycznym. Jego zadaniem jest wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów, kurzu, baterii i wirusów. Ponadto powietrze jest rozprowadzane równomiernie we wszystkich kierunkach, czyli nawet w trudno dostępnych miejscach w domu. Klimatyzator wykrywa sytuacje, w których użytkownicy znajdują się aktualnie w strefie nawiewu i automatycznie zmienia kierunek chłodnego lub ciepłego powietrza. Natomiast, gdy nie zarejestruje ruchu przez 20 minut, zaczyna działać w trybie energooszczędnym.