Jak czyścić klimatyzację w domu?
Funkcje klimatyzatora są oczywiste: chłodzi lub ogrzewa powietrze w mieszkaniu, oczyszcza je z kurzu i brudu, następnie przekazuje z powrotem do mieszkania. Zanieczyszczenie urządzenia może prowadzić do odwrotnego rezultatu: jeśli na filtrach osadzi się zbyt dużo kurzu, brudu, bakterii, zarodników grzybów, a także sierści zwierząt domowych, przepuści mniej powietrza. Jeżeli użytkownicy zadbają w odpowiedni sposób o klimatyzację, osiągnie ona wysoką wydajność pracy zapewniając im bezpieczeństwo.
Jakie symptomy wskazują, że należy wyczyścić klimatyzację w domu?
Najpopularniejszą metodą jest spojrzenie na kalendarz. Filtr powietrza jednostki wewnętrznej systemu split musi być czyszczony, co miesiąc lub lepiej, raz na dwa tygodnie. Bardziej oczywista metoda: jeśli klimatyzator nieprzyjemnie pachnie, zaczyna głośno działać, a czas na osiągnięcie komfortowej temperatury w pomieszczeniu wydłużył się, oznacza to, że nadszedł czas na czyszczenie. Jeśli woda wypływa z jednostki wewnętrznej podczas jej działania, konieczne jest przeprowadzenie czyszczenia klimatyzacji.
Konsekwencje zanieczyszczenia klimatyzatora
Brudny klimatyzator zużywa znacznie więcej prądu i nie chłodzi całkowicie pomieszczenia. Nawet, jeśli wybrano urządzenie zgodnie z obliczeniami zanieczyszczony klimatyzator nie spełni wymaganych parametrów. Co więcej, może być niebezpieczny dla zdrowia, wydmuchiwane powietrze jest zanieczyszczone, pełne grzybów i szkodliwych bakterii, co może prowadzić do chorób zakaźnych i alergicznych.
Jak samodzielnie wyczyścić klimatyzację w domu?
Samodzielne czyszczenie klimatyzatora w domu może wydawać się skomplikowanym i męczącym procesem, ale do tego nie jest potrzebna specjalna wiedza. Czyszczenie jednostki wewnętrznej klimatyzatora będzie łatwe.Trzeba zacząć od sprawdzenia szczelności urządzenia i instalacji pod względem wycieku chłodziwa a także jego ciśnienia.
Czyszczenie filtrów klimatyzatora w domu
Filtry, które zatrzymują kurz, brud i sierść zwierząt, znajdują się bezpośrednio za pokrywą jednostki wewnętrznej układu split. Zaleca się ich wymianę raz na trzy miesiące.
Proces czyszczenia filtra jest prosty:
-
Przed czyszczeniem trzeba wyłączyć zasilanie. Otworzyć pokrywę i wyjąć filtr powietrza zgodnie z instrukcją dla danego modelu.
-
Przepłukać filtry wodą, zwracając szczególną uwagę na krawędzie i narożniki filtra: z nich kurz i brud mogą nie zmyć się natychmiast, konieczne będzie zanurzenie w wodzie.
Jeśli to nie pomoże, warto użyć roztworu mydła zamiast wody, najlepiej z domieszką preparatu bakteriobójczego.Takie operacje nie mogą być wykonywane z każdym filtrem, w niektórych modelach może to prowadzić do zmniejszenia wydajności elementu, dlatego trzeba uważnie przeczytać instrukcję obsługi swojego modelu klimatyzatora. Należy dokładnie osuszyć filtry przed ponownym włożeniem.
Czyszczenie skraplacza i parownika
Podczas czyszczenia klimatyzacji w domu należy zwrócić uwagę na skraplacz i parownik, które są bardzo ważnymi częściami urządzenia. Jednostką zewnętrzną jest skraplacz, narażony na duże zanieczyszczenie, ponieważ razem z powietrzem wciąganym przez wentylator do chłodnicy przedostaje się kurz, pyłki roślinne. W wyniku nadmiernego zabrudzenia ograniczona zostaje wydajność skraplacza a zwiększona jest głośność klimatyzacji ze względu na zwiększone obciążenie sprężarki.Skraplacz należy czyścić za pomocą odpowiednich środków chemicznych o właściwościach czyszcząco-myjących. Preparaty przeznaczone do czyszczenia skraplaczy produkowane są w oparciu o kwasy lub zasady, dlatego trzeba zadbać o ochronę oczu i rąk.
Parownik jest jednostką wewnętrzną, której zadaniem jest pobieranie powietrza z wnętrza, schłodzenie wskutek przetłoczenia między lamelami, po czym oddanie do pomieszczenia. Parownik można wyczyścić w domu wykorzystując produkty o działaniu łagodnym, ale niszczącym drobnoustroje chorobotwórcze. Czyszczenie należy rozpocząć od górnej części, spłukując wodą, która spływając z góry przez lamele przedostaje się do tacy na skropliny. Tacę trzeba wymontować, umyć gorącą wodą, najlepiej pod ciśnieniem, po czym dobrze jest ją przetrzeć środkiem grzybobójczym. Po zamontowaniu tacy warto w niej umieścić kostkę bakteriobójczą, która po rozpuszczeniu się w wodzie będzie wydzielała substancje grzybobójcze. Kolejny etap to przepływ wody przez rurkę, która odprowadza skropliny, powodując dezynfekcję całego odpływu.
Preparaty chemiczne wykorzystywane do czyszczenia klimatyzacji w domu
Chemia do szerokiego zastosowania: czyszczenie wewnętrznych elementów i części klimatyzatorów. Wszystkie rodzaje są niezbędne do dezynfekcji powierzchni, na których mogą powstawać bakterie, grzyby i pleśń. Narzędzia przyczyniają się również do ochrony przed korozją i zapobiegają osadzaniu się soli mineralnych. Preparaty do czyszczenia klimatyzacji usuwają okopcenia, oleje, brud, naloty, rdzę z rur parowników, lameli, kanałów wentylacyjnych, skraplaczy itd. Ich zastosowanie powoduje nabłyszczenie powierzchni oraz jej rozjaśnienie. Środki mają również właściwości dezodoryzujące. Można kupić taką chemię w postaci sprayów lub w stężonym roztworze. Trzeba upewnić się, że produkt jest bezpieczny dla zdrowia i przeprowadź czyszczenie w rękawiczkach.