Jaki bojler do pompy ciepła?
Posiadanie swojego własnego domu jest nie tylko przywilejem, ale rodzi również wiele obowiązków. W czasie kiedy mieszkamy w bloku, nie musimy martwić się o dostęp do ciepłe wody: wystarczy bowiem odkręcenie kurka, w jednorodzinnym budynku trzeba się jednakże samodzielnie o nią zatroszczyć. Pomocny może być wówczas bojler do pompy ciepła. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć, jaki rodzaj bojlera wybrać i na co zwracać uwagę podczas zakupu tego rodzaju wyposażenia.
Rodzaj bojlera
Pierwszą kwestią, na której należałoby się skupić, będzie typ użytej technologii do podgrzewania wody. Na rodzimym rynku obecnie dominujące są dwa rozwiązania:
-
bojlery dwupłaszczowe,
-
bojlery z wężownicą, w tym także z podwójną.
Bojlery mające podwójną wężownicę oraz dwupłaszczowe bojlery, znacząco się od siebie różnią. Pierwsze z rozwiązań, oparte jest na rurze znajdującej się w środku bojlera, w której to płynie grzewcze medium (woda gorąca).
Z kolei zaś tak zwane dwupłaszczowe bojlery, korzystają ze zjawiska wodnego płaszcza, który ma za zadanie ogrzewać całość powierzchni w zasobniku. Jest to znacznie lepsza opcja, biorąc pod uwagę skrócenie czasu niezbędnego do ogrzewania wody, osiągającej dodatkowo równomierny poziom temperatury.
Jak zbudowany jest bojler?
Ogólna budowa bojlerów, jest do siebie niezwykle zbliżona. W wypadku każdego spośród modeli stosowane są takie same, nie podlegające zmianie konstrukcyjne elementy. Będą to:
-
wlot wody zimnej oraz wylot wody ciepłej,
-
grzewczy element - różni się zależnie od wybranego wymiennika,
-
izolacja - zwykle używanym materiałem, będzie poliuretanowa pianka,
-
zbiornik - wykonywany zawsze z metalu albo jego stopów. Zwykle wykorzystywana jest stal powlekana żywicą, ocynkowana oraz emaliowana.
Warto także zwracać szczególną uwagę na konstrukcyjne rozwiązania w przypadku najnowocześniejszych typów bojlerów. W wielu przypadkach, nie stosuje się już bardzo drogich magnezowych anod odpowiadających za zabezpieczenie wnętrza zbiorników przed rdzą. Dzisiaj jedną spośród najlepszych metod zabezpieczenia, jest powlekanie epidianem, czyli żywicą. Dzięki temu eliminowana jest konieczność wymiany corocznej magnezowej anody.
Typ zasilania
Dokonując wyboru bojlera, warto zwrócić uwagę na typ użytego w nim zasilania. Bojlery mogą być bowiem elektryczne albo gazowe. W gazowych woda podgrzewana jest przez piecyk zasilany gazem płynnym albo ziemnym. Elektryczne zaś zasilane są po prostu prądem. W sprzedaży dostępne są modele trójfazowe albo jednofazowe, stosowane zwykle w rolnych gospodarstwach.
Moc bojlera
Od mocy, jaką ma dany bojler zależała będzie szybkość podgrzewania wody. Do domów jednorodzinnych, najlepsze będą bojlery mające moc 3-4,5 kW. Jeżeli zdecydujemy się na zakup podgrzewacza pojemnościowego, powinniśmy zwracać uwagę również na wielkość wybranego zbiornika, w którym magazynowana będzie woda.
Temperatura
Warto także zwracać uwagę na możliwość regulacji temperatury. Najlepiej jest zaopatrzyć się w urządzenie mające elektroniczny układ do sterowania natężeniem strumienia wody. Należy wybierać przede wszystkim odpowiednio zabezpieczone bojlery przed działaniem korozji. Miejmy na uwadze, aby tego rodzaju urządzenie nabyć u renomowanego, najlepiej polskiego producenta.
Pojemność wybranego bojlera
W praktyce, będzie to najważniejszy spośród aspektów co do wyboru bojlera. Od jego pojemności zależeć będzie niewątpliwie ilość podgrzewanej wody, którą będziemy mieli do ciągłej dyspozycji. W sporym uproszczeniu możemy napisać, iż im większa ilość domowników, tym większą pojemność winien mieć zasobnik. Spory wpływ będzie mieć na to jednakże również ilość czerpalnych punktów, czyli miejsc, gdzie można skorzystać z zagrzanej wody. Na przykład, jeżeli w domu zamieszkałym przez cztery osoby znajduje się wyłącznie jedna łazienka z dostępem do prysznica, to zapotrzebowanie na ciepłą użytkową wodę będzie mniejsze, aniżeli w domostwie, w którym także zamieszkują cztery osoby, ale korzystające z 2 łazienek, z czego w jednej usytuowana jest wanna. Przyjęło się ogólnie, iż pojemność minimalna bojlera na potrzeby rodziny 4-osobowej, wynosi 120 litrów. Bezdzietne pary oraz single, poprzestać mogą na zasobniku mającym pojemność 80 litrów, zaś w wypadku niezwykle wysokiego zużycia wody w domostwie, nie będzie zbytnią przesadą inwestycja w bojler mający pojemność nawet do 300 litrów, czy też więcej.
Metoda montażu
Zanim zakupi się bojler do domu, należy się bardzo dokładnie zastanowić, gdzie zechcemy go zamontować. Jeżeli posiadamy małe pomieszczenie gospodarcze/kotłownię, to wskazane może się stać użycie podwieszanego bojlera. Posiada on pewne minusy, niemniej jednak w tej sytuacji kluczowe jest to, iż nie zajmuje on cennej przestrzeni na podłożu. Jeżeli ilość miejsca nie jest problemem, wówczas zalecane jest wybranie stojącego bojlera - przede wszystkim z uwagi na bezproblemowe zamontowanie i większy wybór co do pojemności. To niewątpliwie nie jedyne kwestie, którymi trzeba się kierować podczas wyboru bojlera domowego, niemniej jednak z pewnością te najbardziej istotne.