Jak działa klimatyzacja?
Będziesz zaskoczony, ale klimatyzacja działa bardzo prosto. Dla porównania: wystarczy upuścić wodę na skórę, gdy odparowuje, robi się zimno. Zasada działania klimatyzacji jest taka sama: czynnik chłodniczy, krążą, chłodzi i nagrzewa. Rozumiemy, jak klimatyzator działa w mieszkaniu, czym jest system dzielony i z czego się składa. Klimatyzator inaczej nazywany systemem split jest zbudowany z dwóch bloków: wewnętrznego oraz zewnętrznego. Pierwszy montowany jest na ścianie od strony ulicy, drugi wewnątrz pomieszczenia. Razem tworzą zamknięty system ruchu czynnika chłodniczego tzn. substancji roboczej klimatyzacji.
Jak działa klimatyzacja?
Podstawową zasadą działania klimatyzacji jest zdolność cieczy do pochłaniania ciepła w czasie parowania a następnie oddawania go podczas wykraplanie się pary wodnej. Czynnik chłodniczy krąży w klimatyzatorze, który w zależności od temperatury i ciśnienia zmienia swój stan skupienia, to znaczy staje się gazem, lub cieczą. Cztery podstawowe jednostki to: sprężarka, skraplacz, przepustnica i parownik, są połączone rurami, które tworzą obwód chłodniczy, wewnątrz którego porusza się czynnik chłodniczy.
Z parownika gaz chłodniczy o niskiej temperaturze wpływa do sprężarki. Sprężarka spręża gaz, jednocześnie zwiększając ciśnienie i temperaturę gazowego czynnika chłodniczego. Gorący czynnik chłodniczy wchodzi następnie do skraplacza pod wysokim ciśnieniem. W skraplaczu gaz stygnie, ponieważ nadmuchany przez strumień chłodniejszego powietrza zamienia się w ciecz, oddając ciepło. A powietrze opuszczające skraplacz jest ogrzewane ciepłem wydzielanym przez sprężony czynnik chłodniczy.
Następnie czynnik chłodniczy wchodzi do urządzenia dławiącego. W tym obszarze jest nieco cieplejsze niż powietrze atmosferyczne, jest w stanie ciekłym i pod wysokim ciśnieniem. W trakcie przechodzenia przez urządzenie dławiące ciśnienie czynnika chłodniczego gwałtownie spada. Towarzyszy temu spadek jego temperatury. Pod koniec cyklu czynnik chłodniczy wraca do parownika, gdzie jest wystawiony na działanie powietrza z pomieszczenia. Czynnik chłodniczy ponownie staje się gazem, odbierając ciepło z pomieszczenia. Cykl ten powtarza się tak długo, jak klimatyzacja jest włączona.
Główne części klimatyzatora:
-
Kompresor. Kompresuje czynnik chłodniczy, który jest podgrzewany podczas sprężania i utrzymuje go w ruchu wzdłuż obiegu chłodniczego.
-
Kondensator. Wymiennik ciepła umieszczony w jednostce zewnętrznej. W nim freon gazowy, chłodzony przez przedmuchiwanie powietrzem ulicznym, skrapla się do stanu ciekłego.
-
Urządzenie dławiące. Zmniejsza ciśnienie poprzez obniżenie temperatury czynnika chłodniczego.
-
Parownik. Znajduje się jest wewnątrz pomieszczenia, w nim freon odparowuje, gdy wzrasta temperatura.
-
Wentylatory. Zapewniają wymianę ciepła jednostek wewnętrznych i zewnętrznych klimatyzatora z otoczeniem.
-
Rury miedziane, przez które krąży czynnik chłodniczy.
Klimatyzacja domowa - jednostka zewnętrzna
Zewnętrzna część klimatyzatora umieszczona jest na ścianie od strony ulicy. Pozwala to zapewnić odprowadzenie ciepła z pomieszczenia i zmniejszyć w nim poziom hałasu.
Klimatyzacja zbudowana jest z kilku części:
-
Wentylator. W prostych modelach ma jedną prędkość obrotową. Drogie opcje obejmują kilka prędkości lub płynną regulację.
-
Kondensator. Klimatyzacja domowa wykorzystuje skraplacze chłodzone powietrzem.
-
Kompresor. Istnieją klasyczne obrotowe i dwuwirnikowe. Te ostatnie wyróżniają się prawie całkowitym brakiem wibracji.
-
Urządzenie dławiące. W klimatyzatorach domowych wygląda jak rurka kapilarna lub elektroniczny zawór rozprężny.
-
Tablica sterowania. W module zewnętrznym występuje tylko w klimatyzatorach inwerterowych.
Klimatyzacja domowa - urządzenie jednostki wewnętrznej
Jednostka wewnętrzna jest częścią systemu split, który znajduje się w pomieszczeniu. Obejmuje:
-
Ozdobny panel przedni obudowy. Za nim znajdują się filtry powietrza i parownik (wymiennik ciepła).
-
Filtr zgrubny. Siatka wyłapująca duże cząsteczki przy wejściu do jednostki wewnętrznej: wełna, włosy, kurz.
-
Drobne filtry.
-
Wentylator. W przeciwieństwie do wentylatora jednostki zewnętrznej z reguły ma kilka prędkości.
Parownik. Jest to miedziana rura z aluminiowymi żebrami.
-
Żaluzje poziome. Ruchome elementy bloku, którymi można sterować za pomocą pilota. Kierują strumień powietrza we właściwym kierunku w pionie.
-
Żaluzje pionowe. W prawie wszystkich domowych systemach dzielonych można je regulować tylko ręcznie. Kieruj strumień powietrza poziomo.
-
Blok kontrolny. Tablica sterownicza jest zamontowana w zabezpieczonej plastikowej obudowie, do której podłączone są elementy rozruchowe silników i czujników.
-
Panel wskaźników. Znajduje się na przednim panelu klimatyzatora i pokazuje stan urządzenia.
-
Drenaż. Taca, do której kondensat spływa z powierzchni wymiennika ciepła. Następnie kondensat jest odprowadzany do kanalizacji lub na zewnątrz przez rurę spustową.
Jak uniknąć awarii klimatyzacji?
Być może jednym z najtrudniejszych problemów w działaniu klimatyzacji jest czynnik chłodniczy, który nie zdążył zamienić się w gaz. Z parownika ciecz wpływa do wlotu sprężarki. Główną przyczyną awarii jest zanieczyszczenie filtrów jednostki wewnętrznej, zatkanie powierzchni skraplacza jednostki zewnętrznej puchem topoli. Dlatego potrzebna jest profilaktyka: regularne czyszczenie i zaplanowane kontrole przez specjalistę. Jeśli zastosujesz się do prostych zasad, system klimatyzacji split przetrwa wiele lat, zapewniając niezawodną i bezbłędną pracę.